Bizi Takip Edin..!
 
 
ANASAYFA DOKTORLARIMIZ HİZMETLER S.S.S İLETİŞİM
 
M.S.Y SIKÇA SORULAN SORULAR

Tüm dişleri mi beyazlatmak gerekir?

Böyle bir zorunluluk yoktur. Özellikle Porselen kaplama yada protez yapılacak hastalarda sadece kalan dişler beyazlatılabilmektedir.

Ağzımda hiç dişim yokkkkkkkkkk...

Bu tür ağızlarda çene kemiği uygun ise implant uygulaması ile sabit diş yapımı olabilir. İmplant uygulaması ile hareketli bir protez yapılabilir. İmplantlar ile daha stabil bir hareketli protez yapılmış olur. 
Eğer implant uygulaması olmayacak ise alt-üst total protez yapılır.

Diş eksikliğim var...

Diş eksikliği için tedavide eğer çene kemiğinizde uygun ise en uygun seçenek implant uygulamasıdır. İmplant kaybettiğiniz diş yerine konan yapay diştir.
Eğer o bölgeye implant yapılmayacak ise ve diş boşluğunun ön ve arka kısmında dişler mevcut ise köprü yapılabilir.
Diş eksikliği var ise köprü yapımı uygun değil ise hareketli protez yapılabilir.

Dişlerim sallanıyor...

Diş sallanması çok önemlidir. İleri derecede dişeti hastalığı belirtisi olabilir. Mutlaka dişhekiminize başvurunuz. Belirli dişlerde hissetiğiniz sallanmalar tedavi görmediğiniz taktirde yaygınlaşabilir ve tüm dişleriniz zaman içinde çekilmek zorunda kalabilir. Dişeti hastalığı olan durumlarda uygun olan dişeti uzmanı(periodontolog) tarafından tedavi edilmenizdir.

Dişlerimin daha beyaz olmasını istiyorum...

Dişhekiminiz tarafından kullanılacak özel diş beyazlatma jelleri yardımı ile diş renginizin açılması mümkün olacaktır. Beyazlatma süresi 1 saat ile 10 gün arasında değişmektedir.

Dişlerimin estetiğinden memnun değilim...

Böyle bir durumda Ortodontik tedavi(tel tedavisi) öncelikle düşünülür. 
Ortadontik tedavi dışında komposit dolgu materyali ile dişlerinizin şekilleri düzeltilebilir.
- Lamina uygulaması yapılabilir.
- Kaplama yapılabilir.
- En uygun tedavi seçeneği konusunda dişhekiminiz yardımcı olacaktır

Dişetlerim kanıyor...

Dişetlerinin kanaması dişeti hastalığını öncelikle akla getirir. Teşhis için mutlaka dişhekiminizi ziyaret edin. Dişetlerinizde rahatsızlık varsa dişhekiminiz sizi dişeti hastalıkları uzmanına yönlendirecektir.

Ağzımda koku hissediyorum...

Ağız kokusunun çeşitli nedenleri olabilir.
Diş çürüğü
Diş eti hastalığı (dişetlerinin iltihaplı olması)
20 Yaş dişlerinin etrafının iltahaplanması
Ağızda eski restorasyonların (Porselen kaplamalar,dolgular) bulunması
Köprü altlarında yiyecek artıklarının birikmesi 
Daha önce dişlerime kaplama yaptırmıştım ama şekilleri hoşuma gitmiyor.
Zaman içinde kaplamalarda kullanılan malzemelerinde kalitesi artmakta. Özellikle daha estetik sonuçlar için metalsiz porselen kaplamalar (Empressler) kullanılabilir.

Dişlere estetik amaçlı taş takılma işlemi nasıldır?

Bu işlem, ön bölgede, istediğiniz bir dişinizin yüzeyine pırlanta görünümünde imitasyon taşların çok kısa sürede takılmasıdır. İşlem sırasında dişin üzerinde herhangi bir aşındırma yapılmaz. Taş, özel tip bir dolgu maddesi aracılığıyla dişin yüzeyine yapıştırılır. Çıkartılmak istendiğinde rahatlıkla çıkarılabilir ve çıkarıldıktan sonra dişinizde ayrı bir uygulama yapılması gerekmez. Daha tutucu ve kalıcı olabilmesi için dişten aşındırma yaparak takılması da mümkündür ancak bu durumda taş çıkartıldığında bu bölgenin dolgu ile kapatılması gerekir. Estetik amaçlı bir uygulama için dişten madde kaldırılması çok tavsiye ettiğimiz bir yöntem değildir. Estetik taşlar dişin yüzeyine oturdukları için herhangi bir sert kuvvette çıkma ihtimalleri vardır ancak bu durumda dişhekimi tarafından kolaylıkla tekrar yapıştırılabilirler.

Dişler neden renklenir?

Dişler öncelikle yapısal olarak saç rengi gibi koyu renkli olabilir. Yada zaman içinde renklendirici gıdaların ( sigara, çay, kahve, kola....) sıkça kullanımına bağlı olarak renklenmiş olabilir. Ayrıca dişlerin gelişimi sırasında alınan fazla fluor yada kullanılan tetrasiklin grubu antibiyotik sonucu renklenmeler görülebilir.

Dişler nekadar beyazlar?

Her dişin beyazlatmaya verdiği yanıt farklıdır. Dişinizin yapısına göre beyazın tonlarında farklılıklar olabilir. Yani her vakada aynı şeffaflık ve parlaklık olmayabilir ancak amaç dişleri sarı tonlarından beyaz tonlarına getirmektir.

Diş beyazlatma nekadar sürer?

Klinikte 45 dakikalık uygulama yeterli olabilmektedir ancak beyazlatmanın stabilizasyonu açısından size hazırlanan özel plaklarla 1-2 gece evde uygulama önerilir.

Kaç yaşından itibaren uygulama yapılabilir?

Daimi dişler tamamen ağız içine yerleştikten sonra yani 13-14 yaş sonrası uygulamalar yapılmaya başlanabilir.

Kanal tedavisi nedeni ile oluşmuş dişlerde renk açılır mı?

Kanal tedavili dişlerde de kullanılan ilaçlar etkili olmaktadır. Öncelikle röntgen çekilerek kanal tedavinizin durumu kontrol edilir. Dişiniz klinik olarak da bu uygulama için uygun ise dişinizin kanal üstü dolgusu sökülüp 3-4 gün için kanal içi beyazlatma uygulanır ve sonrasında tekrar dolgu yapılır.

Dişlerde sızlamalar olduğunda uygulanabilir mi?

Hassas dişlerde beyazlatma uygulaması yapmadan önce hassasiyetin tedavi edilmesi daha uygun olacaktır.

Ağızdaki dolgu ve protezlere herhangi etkisi olur mu?

Diş beyazlatma ağızda varolan dolgu ve protezlerin renklerini etkilememektedir. Bu restorasyonlar gülme hattı dışında ise tedavi sonrası renk farklılıkları olsa dahi çok göze çarpmayacaktır. Görünen bölgedeki dolgu ve protezlerin beyazlatma sonrası yenilenmesi gerekebilmektedir. Birde ağızda kötü durumda dolgu ve protez var ise beyazlatma sırasında rahatsızlık yapabileceği için uygulama öncesi geçici dolgu ve restorasyonlar yapılabilir.

Elde edilen beyazlık nekadar süre kalıcı olacaktır?

Ortalama 2 sene geri dönüş olmayacağını söylemek mümkündür. Ancak Takip edilen vakalardan 2 yılı geçmesine rağmen tekrar uygulama yapılmasına gerek olmayan vaka sayısı oldukça fazladır. Geri dönüşlerde size özel olarak hazırlanmış kalıpları bir sefer kullanmanız yeterli olacaktır. Ayrıca renklendiricilerden(sigara, çay, kahve, kola, kırmızı şarap, nar suyu....) çokca tüketiyorsanız dış lekelenmeler oluşabilir. 6 aylık kontrollerde yaptıracağınız diştaşı temizliği ile dişleriniz ilk günkü gibi beyaz olacaktır.

Yan etkileri var mıdır?

Bu uygulamanın bilinen bir yan tesiri yoktur ancak bazı durumlarda dişlerde kamaşmaya rastlanabilir. Böyle durumlarda dişhekiminiz sizi doğru şekilde yönlendirecektir.

Hamile ve emziren bayanlarda kullanımı mümkün müdür?

Firmaların bu konuda araştırma yapması etik olmadığı için sonuçlar bilinmemektedir. Ve dolayısı ile bu kişilerde diş beyazlatma uygulanmamaktadır.

Dişin yapısında değişme olur mu?

Diş beyazlatma kimyasal bir uygulamadır ancak yapılan elektron mikroskop çalışmalarında dişin yapısında kalıcı hasara neden olmadığı tespit edilmiştir.

Daha önce diş beyazlatma yapılmış bir dişe tekrar beyazlatma yapılabilir mi?

Evet tekrar beyazlatma yapılmasında bir sakınca yoktur. Zaman içinde jellerin etki derecesi de arttırıldığı için daha iyi sonuçlar elde etmek mümkün olabilir.

Diş çekimi ve cerrahi operasyon sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?
 • Operasyondan sonra ödem (şişme) ve morarma görülmesi normaldir. Ödemin kontrolü için ilk 48 saat on dakika aralarla ağız dışından uygulayacağınız soğuk kompres önemli bir etkendir. Oluşan ödemin tamamen geçmesi 4-5 gün sürebilir.
 • Yara bölgesinden sızıntı şeklinde kanama olması ve tükürüldüğünde pembe bir tükürük görülmesi normaldir. Bu durum iki gün kadar devam edebilir. Kanamanın olmaması için sıcak yiyecek-içecekler almamanız, ameliyatlı bölgenin olduğu tarafı dikişler alınana kadar kullanmamanız önemlidir.
 • Ameliyat sonrası ağrı için, verilen ağrı kesicileri tarif edildiği gibi kulanınız. Ağrınız başlamadan, zamanında alacağınız ilacınızın etkisi daha güçlü olacaktır. Verilen ağrı kesiciler aynı zamanda ödem kontrolü için de gereklidir.
 • Operasyon sonrasında yara bölgesine konulan tamponu 30 dakika sonra atabilirsiniz, yerine tekrar tampon koymanıza gerek yoktur.
 • Sık tükürmeyiniz, yara bölgesini emmemeniz çok önemlidir. Emerek tükürme hem kanamayı arttırır hem de yarada oluşan pıhtıyı bozarak iyileşmeyi engeller.
 • İlk yemeğinizi operasyondan iki saat sonra yiyebilirsiniz. Yemeklerinizde ılık, sıvı ve yumuşak gıdaları tercih ediniz.
 • Operasyon bölgesini ilk beş gün fırçalamayınız; daha sonra nazikçe fırçalayabilirsiniz. İlk günler gargara ile hijyenin sağlanması gereklidir.
 • Dikişler size aksi söylenmediyse yedi gün sonra alınmalıdır.
 • Dişetinin tamamen iyileşmesi dikişler alındıktan sonra 9-10 gün daha sürebilir.
 • Apikal rezeksiyon operasyonlarından sonraki sekiz hafta boyunca bu dişlerin üzerine aşırı basınç uygulanmamalıdır.
 • Beş gün sigara içilmemelidir.
 • Üçüncü günden daha uzun süren veya sonraki günlerde daha da şiddetlenen ağrınız olduğunda; ikinci günden sonra devam eden kanamanız olduğunda veya kanamanın tekrar başlaması durumunda lütfen doktorunuzu arayınız.
Diş beyazlatma uygulaması sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Eğer hassasiyet olursa hafif bir ağrı kesici ile giderilir. Uygulamadan 24 saat sonraya kadar çok sıcak/soğuk içecek ve gıdalardan ayrıca sigara, kahve, çay, kola ve kırmızı şarap gibi boyalı ajanlardan uzak durmanız gerekmektedir.

DİŞ SAĞLIĞIMI NASIL KORUYABİLİRİM?

Diş sağlığının korunması için öncelikle iyi bir ağız sağlığı gerekir. Bunun için hekiminizden doğru fırçalama ve doğru diş ipi kullanımını öğrenmelisiniz. 
Günde en az iki kere dişlerinizi fırçalamalısınız ve bir kere diş ipi kullanmalısınız.

6 ayda bir dişhekiminizi ziyaret ediniz.

Dişhekimi ziyaretiniz sırasında fluor uygulaması ile dişlerinizin yapısını güçlendirerek çürük oluşumunu engelleyebilirsiniz.

DİŞLERİMDE SICAK SOĞUK HASSASİYETİ OLUYOR

Dişetleriniz çekilmiş olabilir. Böyle bir durumda dişeti uzmanı tarafından tedavi görmeniz ve sonrasında hassasiyet için fluor uygulaması şikayetlerinizi durduracaktır.

Dişlerinizin dişeti birleşim bölgelerinde aşınmalar olabilir(genellikle sert fırçalama, asitli yiyecek ve içeceklerin sık tüketimi…gibi nedenler olabilir.) Bu durumda dişeti birleşim bölgelerine dolgu yaparak aşınmalar kapatılır ve hassasiyetler engellenmiş olur.

Yemek yerken, sıcak soğukta bir bölgeden dişim ağrımaya başlıyor tüm çeneye yayılıyor..

Bu durum dişte derin çürük olduğunun göstergesi olabilir. Hemen dişhekimine başvurmak gerekir. Ve dişe dolgu yapılır. 

Gece durup dururken dişim ağrımaya başladı ağrı kesici aldım pek işe yaramadı.. 
Herhangi bir dişte çok derin çürük var ise bu tür ağrılar ile karşılaşılabilir. 
Tedavi için derhal dişhekimine başvurunuz. Bu tür ağrılarda kanal tedavisi yapmak gerekebilir...

20 yaş dişleri (çenemizin en gerisindeki dişlerin çürümesi ve etrafındaki dişetinin iltihaplanması ile de bu tür şiddetli ağrı ve şişlik ile karşılaşılabilir. Dişin çekimi uygun olabilir.

Diş eksikliğim var...
Diş eksikliği için tedavide eğer çene kemiğinizde uygun ise en uygun seçenek implant uygulamasıdır. İmplant kaybettiğiniz diş yerine konan yapay diştir.
Eğer o bölgeye implant yapılmayacak ise ve diş boşluğunun ön ve arka kısmında dişler mevcut ise köprü yapılabilir.
Diş eksikliği var ise köprü yapımı uygun değil ise hareketli protez yapılabilir.       
ANA MENU
Anasayfa
Hakkımızda
Doktorlarımız
Hizmetlerimiz
Tıbbi Makaleler
Ulaşım Bilğileri
Resmi Kurumlar
Resim Galerisi
S.S.S.
HİZMETLERİMİZ
Diş Beyazlatma
İmplantlar
Diş Dolgusu
Diş Protez
Laminate
Kanal Tedavisi
TIBBI MAKALELER
Dental implantlar
Diş Ağrısı
Kronlar
Laminate
Çoçuklarda Koruyucu önlemler.
Hamilelikte Diş Hekimliği
Gömülü diş
Adeshive diş hekimliği
Diş Çekimi ve Sonrası
Diş Gıcırdatma , Sıkma (BRUXIZM)
Kötü beslenme

+90 342 322 20 09
 
M.Sezai YILDIZ Kimdir?
13/11/1976 Gaziantep doğumluyum.İlk,orta ve lise eğitimimi Gaziantep de bitirdim.1993 yılında ...
Devamı
 
Copyrgiht © 2006 Mehmet Sezai Yıldız :Bu Web Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek amaçlıdır, bu bilgilendirme kesinlikle tanı koyması yerine geçmez.