Bizi Takip Edin..!
 
 
ANASAYFA DOKTORLARIMIZ HİZMETLER S.S.S İLETİŞİM
 
M.S.Y TIBBİ MAKALE DETAY

Hamilelikte Diş Hekimliği
Bizi Takip Edin..!
Bu Konu Hakkında Sor..

 

 

HAMİLELİK DÖNEMİNDE GÖRÜLEN DİŞETİ RAHATSIZLIKLARI

Unutmayın ki yetersiz ağız bakımı sonucunda dişeti hastalığınız ilerler ve erken veya düşük kiloda doğum yapmanıza sebep olabilir.

Hamile hastalar en çok hangi şikayetlerle gelmektedir?
Hamilelikte dişeti iltihaplanmalarına sıklıkla rastlanılmaktadır. dişetinde kanama, şişlik, kızarıklık ve dokunmaya karşı hassasiyet gelişmektedir. Bu durum ağız bakımını da güçleştirmektedir. Özellikle fırçalama esnasında veya kendi kendine olan kanamalar oldukça dikkat çekicidir. Bu sıkıntılar genellikle gebeliğin ilk üç ayı içinde ortaya çıkmaktadır. Önlem alınmadığı taktirde iltihaplanma dişin destek dokusu olan kemiğe de geçebilir ve nihayetinde dişlerin kaybına yol açabilir. Daha az olmakla birlikte gebelik tümörü olarak adlandırılan zararsız ancak, kötü görünümlü ve ağrılı dişeti büyümeleri görülebilmektedir.

Hamilelikte görülen dişeti rahatsızlıklarının sebebi nedir?
Hamilelikte vücutta meydana gelen değişikliklerden dişeti dokuları da etkilenmektedir. Ağız bakımı hamilelikte daha da önem kazanmaktadır, çünkü yükselen hormon seviyeleri var olan diş ve dişeti sorunlarını arttırmaktadır. Hormonların yüksek seviyede olması dişeti hücrelerindeki sıvı miktarını arttırır. Bu da dişetlerinin hassaslaşmasına ve şişmesine neden olabilmektedir. Ayrıca dişetinin enfeksiyonlara karşı olan direnci de olumsuz yönde etkilenmektedir. Ancak şunu da belirtmek gerekir, bu durum ağız bakımın yetersiz olması ile doğrudan ilgilidir. Ağız ortamında bulunan bakteriler rahatsızlığın şiddetlenmesine neden olmaktadır.

Dişeti hastalığı olan hamilelerde ne tür tedaviler uygulanmaktadır?
Hastalığın tek sebebi hormonlar değil diş ile dişeti arasında biriken bakterilerdir. Öncelikle hamilenin ağız bakımının iyi bir hale getirilmesi gerekmektedir. Var olan bakteri plağı ve diş taşlarının uzaklaştırılması için diş taşı temizliği yapılmalıdır. Bu şekilde hastalığı kontrol altında tutmaya çalışılır. Ancak rahatsızlığın ilerlediği vakalarda lokal anestezi ile çalışmak gerektiğinden yapılabilecek tedaviler sınırlıdır. Acil durumlarda, doktor onayı ile üçüncü ve altıncı aylar arasında ileri tedaviler uygulanabilir.

Bu rahatsızlıkların oluşumunu engellemek için ne tür önlemler alınmalıdır?
Planlı hamileliklerde tüm diş ve dişeti kontrollerinin önceden yaptırılması son derece önemlidir. Bu bakım sayesinde, ileride karşılaşılabilecek tüm sıkıntıların önüne geçilebilmektedir. Hamilelik gerçekleştikten sonra diş hekimine düzenli aralıklarla kontrole gitmek ve diş taşı temizliği gibi ağız ağız bakım işlemlerini yaptırmak, günde en az iki defa doğru teknikle (diş etlerine masaj yaparak) dişleri fırçalamak, diş ipi kullanarak dişlerin aralarında biriken besin artıklarını temizlemek, diş hekiminiz gerekli gördüğü durumlarda antimikrobiyal ağız gargaralarını kullanmak, dil üzerinde biriken bakterileri uzaklaştırmak, sağlıklı ve vitaminden zengin besinlerle beslemek gerekmektedir. Hamilelikte ağız bakımını en üst düzeyde tutmak fetüsün gelişimi açısından da önemlidir.

 

 

Mimar Sinan Cad. No:8c Maltepe - İSTANBUL TEL: 0216 370 01 87 GSM: 0533 314 53 55 E-Mail: impladent@impladent.com.tr

İmpladent, bu listeye üye olan kişilerin e-posta adreslerini ve bilgilerini hiçbir şekilde üçüncü şahıslara dağıtmaz veya paylaşmaz.
Listemizden çıkmak isterseniz bulten@impladent.com.tr e-posta adresine "listeden çıkmak istiyorum" konulu e-posta atmanız yeterlidir.

        
ANA MENU
Anasayfa
Hakkımızda
Doktorlarımız
Hizmetlerimiz
Tıbbi Makaleler
Ulaşım Bilğileri
Resmi Kurumlar
Resim Galerisi
S.S.S.
HİZMETLERİMİZ
Diş Beyazlatma
İmplantlar
Diş Dolgusu
Diş Protez
Laminate
Kanal Tedavisi
TIBBI MAKALELER
Dental implantlar
Diş Ağrısı
Kronlar
Laminate
Çoçuklarda Koruyucu önlemler.
Hamilelikte Diş Hekimliği
Gömülü diş
Adeshive diş hekimliği
Diş Çekimi ve Sonrası
Diş Gıcırdatma , Sıkma (BRUXIZM)
Kötü beslenme

+90 342 322 20 09
 
M.Sezai YILDIZ Kimdir?
13/11/1976 Gaziantep doğumluyum.İlk,orta ve lise eğitimimi Gaziantep de bitirdim.1993 yılında ...
Devamı
 
Copyrgiht © 2006 Mehmet Sezai Yıldız :Bu Web Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek amaçlıdır, bu bilgilendirme kesinlikle tanı koyması yerine geçmez.