Bizi Takip Edin..!
 
 
ANASAYFA DOKTORLARIMIZ HİZMETLER S.S.S İLETİŞİM
 
M.S.Y TIBBİ MAKALE DETAY

Çoçuklarda Koruyucu önlemler.
Bizi Takip Edin..!
Bu Konu Hakkında Sor..

ÇOCUKLARDA KORUYUCU DOLGUS: Fissür koruyucu (koruyucu dolgu) nedir?
C: Fissür koruyucu dişlerin yüzeyindeki derin olukları çürükten korumak için uygulanır. Özellikle arka dişlerin çiğneme yüzeylerinde çok fazla çürük oluşur. Şeffaf veya renkli plastikten yapılmış sealantlar, dişleri çürüksüz tutabilmek için dişlerin yüzeylerine uygulanır.

S: Koruyucular nasıl iş görürler?
C: Çocuğunuz çok dikkatli fırçalıyor ve diş ipi kullanıyor olsa bile, bazı dişlerin ince oluklarını ve çukurlarını temizlemesi çok zordur. Bu girintilerde birikimler çürük yapar. Koruyucular, plağı mühürler , böylece çürük riskini azaltır.

S: Koruyucular ne kadar süre ağızda kalırlar?
C: Fissür koruyucuların kitaplarda yazan ömrü 2 yıldır. Böylece çocuğunuz en çok çürük riski olan yıllarda korunacaktır. Eğer çocuğunuzun iyi ağız bakımı varsa ve sert objeler ısırmaktan kaçınıyorsa, koruyucular daha uzun süre dayanır. Pedodontistiniz koruyucuları, rutin muayeneler sırasında kontrol edecek ve gerekli olduğunda tekrar uygulama ya da onarım önerecektir.

S: Uygulaması nasıl oluyor?
C: Koruyucunun uygulaması hızlı ve rahattır. Tek bir randevuda yapılır. Önce ağız temizlenir. Sonra yüzey hazırlanır ve kurutulur. Sonra koruyucu dişin çukurlarına akıtılır ve özel bir ışıkla sertleşmesi sağlanır. Çocuğunuz randevu sonrasında hemen yemek yiyebilecektir.

S: Ücreti ne kadar tutar?
C: Ücreti çürük bir dişe yapılacak dolgudan daha düşüktür. Tam olarak kaç dişe yapılacağı ve ne kadar tutacağı hakkında dişhekiminiz ile konuşun.

S: Hangi dişlere koruyucu dolgu yapılmalıdır?
C: Tükürüğün doğal akışı dişlerin düz yüzeylerini temiz tutar fakat olukları ve çukurları temizleyemez. Çok fazla çürük riski taşıyan ve bu nedenle koruyucuya en çok ihtiyacı olan dişler, 6 ve 12 yaş büyük azı dişleridir. Çoğu zaman kalıcı küçük azı ve süt büyük azı dişlerine de koruyucu tedavi yapılması uygundur. Derin oluklu ve çukurlu bütün dişlerde koruyucu uygulaması yararlı olur.

S: Eğer çocuğumun koruyucuları varsa, fırçalama ve dişipi kullanımı hala önemli midir?
C: Kesinlikle! Koruyucular çocuğunuzu ömür boyu çürüksüz tutmanın ilk adımıdır. Fırçalama, diş ipi kullanımı, dengeli beslenme, kısıtlı atıştırma öğünleri ve düzenli diş hekimi kontrolü parlak ve sağlıklı gülüş için temeldir.

ÇOCUKLARDA YER TUTUCU

S: Neden çocuklar süt dişlerini kaybederler?
C: Bir süt dişi, altındaki sürekli diş onu itip yerini alana kadar yerinde durmalıdır. Ne yazık ki bazı çocuklar süt dişlerini çok erken kaybederler. Bir diş kaza ile yerinden çıkmış veya bir hastalık nedeniyle çekilmiş olabilir.

S: Neden bu kadar telaşlanılıyor? Eninde sonunda süt dişleri de kendi kendilerine düşmüyorlar mı?
C: Süt dişleri çocuğunuzun şimdiki ve gelecekteki diş sağlığı için önemlidir. Bu süt dişleri çenelerin, kemiklerin ve kasların normal gelişimini sağlarlar. Sürekli dişler için yer tutarlar ve doğru yerlerine oturmaları için yönlendirirler. Unutmayın ki bazı süt dişleri çocuk 12 veya 14 yaşına gelene kadar düşmezler.

S: Kaybedilmiş bir süt dişi nasıl sürekli dişte probleme neden olur?
C: Eğer bir süt dişi çok erken kaybedilirse, yandaki diş eğilir veya boş olan bölgeye kapar. Karşıt çenedeki dişler boşluğu doldurmak için aşağı yada yukarı hareket edebilir. Bitişik diş boş olan yere kayınca , çenede sürekli dişler için bir yer kaybı oluşur. Dolayısıyla sürekli dişler çarpık ve sıkışık sürerler. Eğer tedavi edilmez ise bu durum daha geniş bir ortodontik tedaviyi gerektirir.

S: Yer tutucu nedir?
C: Yer tutucular, çocuğunuzun ağzına uygun özel olarak hazırlanmış metal veya plastikten yapılan apareylerdir. Küçük ve zorlayıcı olmayan bir görüntüdedirler. Birçok çocuk bu apareylere ilk birkaç günün ardından kolayca adapte olurlar.

S: Yer tutucu nasıl iş görür?
C: Yer tutucular çekilmiş diş boşluğunun korunmasını sağlarlar. Sürekli diş yerini alana kadar kalan süt dişinin yerinde kalmasını ve kaymamasını sağlarlar. Dişleri bir yer tutucu ile normal pozisyonda tutmak, ortodontik tedavi ile bozulmuş dişleri yerine geri çekmekten daha kolay bir girişimdir.

S: Yer tutucuların bakımları nasıl olmalıdır?
C: a.Yapışkan tatlılar veya sakızdan uzak durulmalıdır. b. Parmak veya dil ile yer tutucuya itme ya da çekme uygulanmamalıdır. c. Dikkatli fırçalama veya diş ipi kullanımı ile yer tutucu temiz tutulmalıdır. d.Düzenli olarak dişhekimi ziyaret edilmelidir.

 

        
ANA MENU
Anasayfa
Hakkımızda
Doktorlarımız
Hizmetlerimiz
Tıbbi Makaleler
Ulaşım Bilğileri
Resmi Kurumlar
Resim Galerisi
S.S.S.
HİZMETLERİMİZ
Diş Beyazlatma
İmplantlar
Diş Dolgusu
Diş Protez
Laminate
Kanal Tedavisi
TIBBI MAKALELER
Dental implantlar
Diş Ağrısı
Kronlar
Laminate
Çoçuklarda Koruyucu önlemler.
Hamilelikte Diş Hekimliği
Gömülü diş
Adeshive diş hekimliği
Diş Çekimi ve Sonrası
Diş Gıcırdatma , Sıkma (BRUXIZM)
Kötü beslenme

+90 342 322 20 09
 
M.Sezai YILDIZ Kimdir?
13/11/1976 Gaziantep doğumluyum.İlk,orta ve lise eğitimimi Gaziantep de bitirdim.1993 yılında ...
Devamı
 
Copyrgiht © 2006 Mehmet Sezai Yıldız :Bu Web Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek amaçlıdır, bu bilgilendirme kesinlikle tanı koyması yerine geçmez.