Bizi Takip Edin..!
 
 
ANASAYFA DOKTORLARIMIZ HİZMETLER S.S.S İLETİŞİM
 
M.S.Y TIBBİ MAKALE DETAY

Dental implantlar
Bizi Takip Edin..!
Bu Konu Hakkında Sor..

İmplant Diş Nedir?

Diş implantı, dişin yerine yerleştirilen bir protezdir. İmplantlar titanyum esaslı malzemelerden yapılmaktadır.

İmplant iki parçadan oluşmaktadır. Birinci parça yapay parça da denilen kök parçadır. Çene kemiğinin içerisine oluşturulan yuvaya kök parçası yerleştirilir. Kök parçasının yerleştirilmesi süreci hastadan hastaya göre değişmektedir. Burada hastanın kemik yapısındaki yeterlilik durumuma göre süre de değişmektedir. Bu süre 3 ile 5 ay arasında değişmektedir.

İmplant kökleri yerleştirilen hasta bir süre bekledikten sonra kök parça yeterli bir kemik kaynaşmasına ulaşır. Hemen sonrasında implantın üst yapısını oluşturan dişler eklenmektedir.

İmplant dişler, daha çok diş eksikliği olan hastalara ve hareketli protez kullanan hastalara uygulanarak onlara çok daha rahat bir kullanım imkanı sunmaktadır. İmplant dişler ayrıca hiç dişi olmayan hastalara sabit bir protez kullanabilme imkanı da sunmaktadır.

Diş implantlarının boyutları hastanın çene yapısına göre, kemik yapısına göre ve bulunacağı alana göre farklı ebatlarda hazırlanmaktadır. Diş implantının boyunun ne olacağı implant uygulaması öncesinde çekilen 3 boyutlu filmler ile, panaromik filmler ile ve çene filmleri ile günümüz teknolojisinde başarılı bir şekilde belirlenebilmektedir.

İmplant Protez Nedir?

İmplantın kelime anlamı yapay diş köküdür. Diş kayıplarına karşı veya diş kayıplarından sonra 1 veya daha fazla olmak üzere uygulanabilir. İmplant yerleştirildiği sırada o bölgede yer alan diğer dişlere herhangi bir şekilde zarar vermez. Vidalar vasıtasıyla daha önceden oluşturulan diş köklerine yapay dişlerin ilave edilmesi ile oluşturulur.

İmplant protezlerinin diğer protez uygulamaları ile farkı dikkat çekicidir. Diper protez uygulamalarında çevre dokulardan mutlaka destek alınması zrunluluğu varken implant protezlerde böyle bir şey gerekmez. Ayrıca diğer protez diş uygulamalarında komşu dişlerde bir miktar hasara yol açabilmektedir.

Köprü protezler, bölümlü veya tam protezler dediğimiz protez uygulamalarında başka bir takım problemler daha oluşmaktadır. Bunlardan bazıları yemek gömülmesi, protezlerin altlarına yemek kaçması, yan dişleri çürütmesi, dişleri küçültmek gibi bir takım ciddi problemlere sebebiyet verebilmektedir. İmplant protezler ise hiç bir çevre dokuya zarar vermeden kendi başına dişi orada tutabilir.

Hiç dişi olmayan hastalarda da implant protez yapılabilir. Tek tek implant diş yapmak yerine, toplu bir şekilde, köprü implant dediğimiz köprü protezler ile hastanın dişsizlik problemine kalıcı çözümler üretilebilir. Hasta yeterli kemik yapısına sahip ise hiç bir şekilde takma çıkarmaya gerek kalmadan kalıcı implant protez dişlerine kavuşabilir.

İmplant uygulaması nasıl yapılır?

İmplant uygulamasına başlamadan önce anestezi yapılır. İmplant yapılırken uygulanan anestezi türü çoğunlukla yerel anestezi de denilen ve sadece implant uygulanacak bölgeye yapılan bir anestezi türüdür.

Anestezi sonrasında uyuşturulan bölge herhangi bir acı hissi duymaz. Bu işlemin ardından implantların yerleştirileceği kemiği açığa çıkartmak için diş eti katmanları dikkatli bir şekilde kaldırılır. Böylece implantın yerleştirileceği kemik yapısı açığa çıkarılır. Böylece implant kemik içerisine özenli bir şekilde yerleştirilir. Yapılan bu işlemler implant uygulamasının ilk aşamasıdır.

İmplantın ilk aşamasından sonra hasta bir bekleme dönemine alınır. Bu bekleme döneminin süresi hastanın kemik yapısının gücüne, kemik yapısının uygunluğuna ve çenenin şekline göre değişiklik göstermektedir. Genel kural olarak bu süre üst çene dişlerinde 4 ile 6 ay arasında, alt çenede ise 1 ile 3 ay arasında kemikle implantın bütünleşmesi için geçmesi gereken süre beklenir.

Bekleme süresini takip eden süreçte implantın ağız içerisine açılması gerekmektedir. Bu işlem için implantı ilgilendirlen bölgede diş eti hafifçe kesilip ortadan kaldırılır ve implantın ağız içerisinde görülecek kısmı implant üzerine bağlanır. Hemen ardından protez ile ilgili işlemlere geçilir.

İmplant ile kemiğin bütünleşmesi için beklenen süre tamamlandığı zaman implantın ağız içerisinde bulunması gereken kısmını takabilmek için implantın üstü açılır. Bunu yapabilmek için dişeti o bölgeden hafifçe uzaklaştırılır. Sonrasında implantın dişi temsil eden parçasının üstüne vida ile bağlanarak işlem tamamlanır.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisi diş hekimliğindeki gelişen teknoloji ile birlikte daha kısa sürelerde yapılabilmektedir. İmplant diş tedavisi üst çenede 6 aylık ve alt çenede ise 3 aylık bekleme süreleri olan bir tedaviydi. Fakat 2000 li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan ve erken yükleme adı verilen bir uygulama sayesinde bu zaman 6 haftalık bir süreye indirgenmiştir. Bu süreçte 6 haftalık bir iyileşme süresi sonunda implantların üzerine protezler yerleştirilerek implant diş tedavisi tamamlanabilmektedir.

Son 10 sene içerisinde ise implant dişhekimliğindeki büyük gelişmeler ile hemen yükleme adı verilen bir uygulama da mümkün olmuştur. Bu sistemde 30 militon santim üzerindeki bir kuvvet ile kemiği sıkıştırarak yerleştirilebilen implantların hemen aynı gün ölçüsü alınarak nihai protezinin bitirilmesi şeklinde bir tedavi de mümkündür. Hemen yükleme vakalarında bir kaç gün içerisinde tedavi sonuçlandırılmaktadır.

İmplant maliyetli bir tedavi midir?

İmplant tedavisi diğer tedavi seçenekleri ile karşılaştırıldığı zaman daha pahalı bir tedavidir. Ancak diğer tedavi yöntemlerindeki kullanım süresi ile kıyaslandığı zaman ise implant tedavisi çok daha ucuz bir tedavidir.

Alternatif tedavi yöntemlerinde kullanılan dişlerin üzerine yapılan kaplamalar (kuron veya köprü), halk arasında damak adı verilen ve takılıp çıkarılabilen hareketli protezlerdir. Haeketli protezlerin kullanım süresi ortalama 5 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Sabit protez dişlerde ise ortalama kullanım süresi 12 yıldır. İmplant dişleri ise iyi bir şekilde bakarak, fırçalayarak, ağız bakımını yaparak, ömür boyu kullanmak mümkündür. Bu açıdan bakıldığında implant uygulamaları alternatifi olan ve daha ucuz gibi görünen diğer uygulamalara nazaran çok daha avantajlıdır.

İmplant diş nasıl yapılır?

İmplant çene kemiğinde diş görevi gören titanyumdan yapılmış yapay dişlerdir.

İmplantolojinin ortaya çıkışı, kaybedilen dişlerin yerine asıl dişlerin görevlerini görebilecek yeni dişlerin yerleştirilmesi ihtiyacı ile ortaya çıkmıştır. Özellikle azı dişlerinin olduğu kısımda çok fazla diş kaybı oluşması neticesinde hareketli protezler kullanılmaya başlanmıştır. Fakat hareketli protezler insanlar tarafından bir süre sonra rahat bir şekilde kullanılamamaya başlanmıştır. 20. yüzyılın son çeyreğinde insanların sosyal yapıları, çevreleri ve davranış şekilleri değiştiği için hareketli protezler (damak protezler) rahatsız ve kullanışsız bir hal almıştır. İmplantın başlangıç noktası ve doğuş sebebi budur.

Sabit protezler ağızda oynamayan, çıkmayan dişlerdir. İmplant uygulaması anestezi altında ve son derece basit bir şekilde uygulanır. Diş çekimi kadar basit bir uygulamadır. Fakat halk arasında maalesef çok komplike ve ağrılı bir uygulama olarak algılanmaktadır. İmplantın yapılış süresi 3 ile 5 dakika arasında değişmektedir. Çok komplike vakalarda dahi bu süre 7 dakikayı bulmaz. İmplant uygulaması hastayı yormaz ve üzmez.

İmplant yapılırken ufak bir operasyon ile diş etinden bir kesi alınır. Daha sonra çene kemiğinin içerisine implant diş kökü yerleştirilir. En son olarak da köklerin üzerine dişler yerleştirilir.

Bu işlemler hasta için son derece basittir. İmplant uygulamalarında uzman olan diş hekimi içinde çok daha uygulaması kolay bir yöntemdir.

İmplant (diş ekme) nedir?

İmplantı basit bir şekilde tanımlamak gerekirse eksik dişlerin yerine onların işlevlerini yerine getirmesi için yapılan ve çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür. İmplantlar estetik görüntü olarak sıkıntı yaratmazlar. İmplantın yapı maddesi çoğunlukla titanyumdur. Çok ileri teknoloji ile üretimleri yapılan implantlar vida şeklindedirler. İmplantlar şu isimlerle de anılırlar; implantat, implante, çakma diş, vida diş, vidalı diş.

İmplantlar ile tedavi güvenli ve uzun ömürlü müdür?

İmplant güvenli bir tedavi yöntemidir. İmplant uygulamasının güvenilirliği onu uygulayacak diş hekiminin bilgi birikimi ve tecrübeleri ile de ilgilidir. İmplantlar çok uzun ömürlüdürler. Hatta bir çok marka ömür boyu kullanım garantisi vermektedir. İmplantların uzun ömürlü oldukları günümüzde kabul edilmiş durumdadır. Piyasada 45 - 50 yılı aşkın bir süredir bulunan implant markalarının yanında yeni çıkmış olan implant markaları da vardır.

İmplantlar her diş eksikliğinde kullanılabilir mi?

İmplantların yerleştirilmesi için uygun miktarda kemik bulunuyorsa implant tek diş için veya birden faza diş için uygulanabilir. İmplantın yapılabilmesi için herhangi bir engel teşkil etmeyen her diş eksikliğinde implant uygulanabilir.

 

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

 

 

Dental implantların uygulanabilmesi için çenedeki kemik yapısının buna uygun olması gerekmektedir. Çünkü implantlar belli bir genişliğe ve yüksekliğe sahiptirler. İmplant uygulanacak olan hastanın kemik yapısı da bu implantı taşıyabilecek kadar genişliğe ve yüksekliğe sahip olmalıdır. Hastanın kemik yapısının uygunluğu implant başarısını olumlu yönde etkiler. Eğer ki hastanın kemik eksikliği varsa uygulanacak bazı kemik ekleme ve yumuşak doku greftleme teknikleri ile hastanın kemik yapısı implant yapılmasına uygun hale getirilebilir. İmplant yaptırmak isteyen vakaların sağlık durumlarında herhangi bir sorun yoksa implant yaptırmanın yaş sınırı yoktur. Ancak çok genç yaştaki vakalarda hastanın ergenlik çağını tamamlamış olması şartı aranmaktadır.

İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

İmplant öncesinde uygulanan anestezi yöntemleri uygun şekilde yapıldığında acı duymazsınız. İmplant dş ekimi operasyonları genellikle lokal anestezi ile yapılır. Çoğu zaman diş çekiminden bile daha basit bir operasyondur. İmplant işlemleri sonrasında akşam duyulabilecek hafif ağrı olabilir. Bir çok hasta bu ağrının diş çekimi sonrasında yaşanan ağrıdan daha hafif olduğunu belirtmektedir. Bu ağrı hafif ağrı kesiciler ile giderilebilir. Bir çok vaka da buna bile gerek duyulmamaktadır. Tedavi tamamlandıktan sonra implantların varlığını bile hissetmeyeceksiniz. O denli rahat bir kullanımı vardır. Aksi durumlarda mutlaka diş hekiminizle iletişime geçiniz.

İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?

Hayır. Günümüzde bu durum dişhekimliği dünyasında tartışılıyor olsa da henüz uygulanmamaktadır. İlk 3 - 6 Ay lık bir süre boyunca implantların kemik ile tam birleşmesini sağlamak amacıyla (Osteointegration) beklenmektedir. Çünkü bu zaman zarfında implant üzerine binen yükün en aza indirgenmesi gerekmektedir. Bu bekleme süresi içerisinde diş eksikliği yaşamamanız için diş doktorunuz size geçici bir diş yapacaktır.

İmplant yaptırmak istiyorum, toplam tedavi süresi ne kadardır?

Tedavi süreci hastanın kemik yapısına ve genel durumuna göre farklılık gösterebilir. Çok iyi vakalarda implant operasyonları 15 dakika içerisinde tamamlanabilmektedir. Ayrıca uygulanacak implant adedi de tedavi sürecini belirlemede önemli bir etkendir. Genellikle operasyon sonrasında 2. Ay da implantın üzerine dişler yerleştirilerek işlem tamamlanır.

İmplantların üzerine protez nasıl yerleştirilir?

Hastanın özelliğine göre uygulanacak protez farklı olabilir. İmplantların üzerine sıkıca yapıştırılarak veya vidalanarak yapılan protezlere sabit diş protezleri denir. Bu protez dişler gerçek diş konforu sunarlar. Hastanın temizlik amacıyla kolayca istediği zaman kendisinin çıkarıp takabileceği protezlerde vardır. Bu tip protezlere hareketli protezler denmektedir. Her iki protez diş uygulamasını da doktorunuz avantajları ve dezavantajları ile birlikte size anlatacaktır.

Eksik her diş için bir implant gerekir mi?

Hayır. Her eksik diş için ayrı ayrı implant kökü oluşturulmasına gerek yoktur. İmplant uygulanacak bölgeye bağlı olarak yerleştirilecek 2 adet implant 2 veya 4 adet dişin işlevini görebilir.

İmplant yaptırmak pahalı mıdır?

Evet. Çünkü, implantın üretim sürecinde kullanılan çok yüksek teknoloji ile birlikte tüm malzemenin çok kaliteli olması ve ithal olması maliyetleri yükseltmektedir. Ülkemizin de içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle döviz kurlarında gözlenen artışlar ve düşüşler implant maliyetlerinin değişmesine neden olmaktadır. Fakat yine de düşünüldüğü zaman sağlam dişlerin feda edilmemesi ve kullanımı çok rahat olan bu dişler için biraz paraya kıymak çok uzun süreli fayda getirmektedir. İmplant ağız ve diş sağlığına yapılan önemli bir yatırım olarak da görülebilir. Daha önceden implant yaptıran yüzlerce hastaya anket yapılmış ve hastaların yaptırdıkları işlem sonrasında çok memnun kaldıkları ve gerekirse yeniden implant yaptırabilecekleri sonucu çıkmıştır.

İmplant tedavisinde gözlenebilecek riskler nelerdir?

Buradaki risk normal ağız içi ve ağız dışı tüm cerrahi işlemlerde görülecek risk kadardır. Bu riskin ötesinde ekstra bir risk söz konusu değildir. Bu riskler erken dönemde enfeksiyon ve implantlar tamamlandıktan sonra ise yeteri kadar ağız temizliğine dikkat edilmemesinden dolayı enfeksiyon kapma şeklinde olabilir. Ayrıca iyileşme sürecinde sigara içilmesi de enfeksiyon riskini artırmaktadır. Tüm bu problemlerin önüne geçebilmek için hastalarımızı implant sonrasında da rutin kontroller ile muayene etmekte ve oluşabilecek problemler en başından daha büyümeden çözülebilmektedir. İmplant tedavisinde hastalarımızdan tek istediğimiz haftalık veya Ay lık olarak tüm kontrollerine aksatmadan gelmeleri ve tavsiyelerimize uymalarıdır.

İmplant tedavisi hangi vakalarda ne avantajlar sunar?

Alt çenedeki tüm dişlerini kaybetmiş olan hastalar tam (total) protez taşırlar. Bu vakalarda protezin hareketli olmasından dolayı hastalarda sürekli bir ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten dolayı şikayetleri vardır. Proteze destek olan kemik dokusunun zaman içerisinde erimesiyle bu problem daha da büyümektedir. İmplant diş uygulaması ile tüm şikayetler ortadan kaldırılıp kemiğin erimesi de durdurulmaktadır.

Üst çenesindeki tüm dişlerini yitiren hastalarda aynı sorunları yaşamaktadırlar. Bu vakalar içinde implant tedavisi iyi bir çözüm olacaktır. Protezin damağı kapatan tasarımı bazı hastalarda tat alma duyusunu azaltmakta ve mide bulantısına sebep olmaktadır.

Alt ya da üst çenesindeki dişlerin bir kısmını kaybetmiş olan hastalarda ise sıkıntı dişlerine tutturulan kancaların görüntüsündeki estetik kaygılardır. Ayrıca köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerin kesilmesi durumu da çok ciddi ve can sıkıcı bir durumdur. İmplant ile bu problemlerden de kurtuluş olursunuz.

Tek bir dişinde problem olan hastalarda ise tek bir dişe yapılacak protez için en azından 2 komşu dişin feda edilmesi gerekmektedir. İmplant yaptırarak bu zorunluluktan da kurtulmuş olursunuz. Ayrıca implant çok daha estetik bir görüntü yanında rahat ve uzun süreli bir kullanımda sunar.

 

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

 

 

* Çok daha iyi bir şekilde yiyeceklerin çiğnenebilmesi ve her istediğinin rahatça yenilebilmesi.
* Daha estetik bir görüntü
* Özgüvendeki artış ile birlikte daha mutlu bir sosyal hayat
* Her türlü gıdayı rahatça tüketmeye imkan sağladığı için daha sağlıklı bir beslenme

İmplant muayenesinde neler yapılacak?

Genel sağlık durumunuzun implant yaptırmaya elverişli olup olmadığı tespit edilecektir. Ayrıca ağız modellemenizin çıkartılabilmesi için de röntgen çekilecektir.

 

Bütün implantlar başarılı mı?

 

 

İmplant yapılmadan önce bilinmesi gereken bir çok önemli faktör vardır. Öncelikle implant yaptıracak kişinin sağlıklı olması gerekir. Örneğin şeker hastası olan bir vakada yarı iyileşme ciddi problemler yaratabilir. Hastanın implant sonrasında iyileşme gücü olmalıdır. İmplantlar yerleştirildikten sonra dahi bu hastalık ortaya çıkacak olursa yine sıkıntılar yaratabilir. Zaten hastaya implant uygulanmadan önce sağlık durumu iyice kontrol edilmeli ve en uygun implant yöntemi hastaya uygulanmalıdır. Dişhekiminin gösterdiği özenin yanında hasta da implant dişlerine gereken hassasiyeti göstermelidir. Yoğun şekilde alkol ve sigara tüketen vakalarda implant başarısı olumsuz yönde etkilenmektedir.

İmplantların ömrü ne kadar?

İmplantların ağızda 30 - 40 yıl kadar sorunsuz kaldıkları gözlenmiştir. Fakat implantların ömürlerini belirleyen çeşitli etkenler vardır. Bunların başında implantın uygulandığı kişinin sağlık durumu ve implant bakımına gösterilen özendir. İmplantların uygun koşullar sağlandığında bir ömür boyu kullanılabildiği bilinmektedir. İmplantlarınızı ne kadar süreyle kullanabileceğiniz ve bakımını nasıl yapacağınız diş hekiminiz tarafından sizlere detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

İmplant yapma kararında yaşlılık etken faktör mü?

Hayır. Sağlık yaştan çok daha önemli bir etkendir. İmplant yaptıracak kişinin sağlığı ve kemik yapısının implanta uygunluğu belirleyici faktörlerdir. 70 - 80 yaşındaki vakaların riskleri daha genç fakat sağlık sorunları olan hastalardan daha azdır. İlerleyen yaşlarda implant gereksinimi artmaktadır. İmplant yaptırmak isteyen genç yaştaki kimselerin ise en azından ergenlik çağında olmaları zorunludur.

İmplantların vücut tarafından reddedilme riski var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Bu maddeler genellikle titanyum gibi metaller ve hiç bir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan benzeri diğer maddelerdir. Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir.

Kanser riski var mı?

Tıbbi literatürde implantların kansere neden olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamıştır. 

İmplantlar estetik amaçlarla kullanılır mı?

İmplantlar genelde estetik nedenlerle kullanılmazlar. İmplantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak vermektir. Ancak implant üstüne uygulanacak dişler estetik dişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi tamamı ile diş hekiminize danışmalısınız. 

İmplant yerleştirilmesi ne kadar zaman alıyor?

Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işlere bağlıdır. Bir tek ameliyat 15 dakika ile bir kaç saat arası sürebilir. Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir. İyileşmenin tam olması aylar alabilir. 

İmplant yaptırmak için ne kadar izin almalıyım?

Genelde ameliyat günü ve takiben bir iki gün dinlenme tavsiye ediyoruz. Ancak bir ya da 2 adet implant uygulandığında genellikle ertesi gün işe gidebilecek kadar iyi olursunuz. Ameliyat yerinde hafif şişme, ağrı ve morarma olabilir, ama tedavi süresince hiç bir zaman dişsiz kalmayacaksınız. İşten alacağınız izinin uzunluğuna kendiniz karar verebilirsiniz.http://www.youtube.com/watch?v=vO_IBtaH8P8       
ANA MENU
Anasayfa
Hakkımızda
Doktorlarımız
Hizmetlerimiz
Tıbbi Makaleler
Ulaşım Bilğileri
Resmi Kurumlar
Resim Galerisi
S.S.S.
HİZMETLERİMİZ
Diş Beyazlatma
İmplantlar
Diş Dolgusu
Diş Protez
Laminate
Kanal Tedavisi
TIBBI MAKALELER
Dental implantlar
Diş Ağrısı
Kronlar
Laminate
Çoçuklarda Koruyucu önlemler.
Hamilelikte Diş Hekimliği
Gömülü diş
Adeshive diş hekimliği
Diş Çekimi ve Sonrası
Diş Gıcırdatma , Sıkma (BRUXIZM)
Kötü beslenme

+90 342 322 20 09
 
M.Sezai YILDIZ Kimdir?
13/11/1976 Gaziantep doğumluyum.İlk,orta ve lise eğitimimi Gaziantep de bitirdim.1993 yılında ...
Devamı
 
Copyrgiht © 2006 Mehmet Sezai Yıldız :Bu Web Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek amaçlıdır, bu bilgilendirme kesinlikle tanı koyması yerine geçmez.